בנייה קלה

בנייה קלה מכונה גם בנייה מודולרית או מתועשת. מדובר בסוג בנייה שבמסגרתו משתמשים בחומרים קלים ועל כן העלויות של בנייה זו פחותות ומוזלות מבנייה נורמטיבית. שיטת הבנייה הקלה קיימת זה שנים רבות בישראל במגוון תצורות והולכת ומתפתחת לצד הטכנולוגיה הענפה. שיטת בניה זו נעשית באופן מודולרי בהקמת בניינים או חלקים מהם כאשר לרוב מדובר ביחידות שטח קטנות יחסית. בנייה קלה מאופיינת בבסיס של אלומיניום ופלדה בניגוד לבנייה הרגילה שמתמקדת בבטון וחומרים כבדים יותר.

יתרונות הבנייה קלה


לא בכדי מכונה הבנייה המתועשת בנייה קלה, לא רק שהיא קלה מבחינת החומרה היא גם קלה לכיס וקלה לביצוע. לסוג בנייה זו יתרונות רבים וביניהם ניתן למנות:

  • הליך הבנייה הקלה הוא הרבה יותר קצר מבנייה נורמטיבית.
  • עלויות הבנייה הקלה זולות באופן משמעותי מסוגי בנייה אחרים. עצם העובדה שמדובר בפרק זמן קצר יותר הדרישה לכוח אדם ולמשאבים זמניים קצרה יותר. מכיוון שבבנייה קלה נהוג להשתמש בחומרים קלים בניגוד לבנייה הרגילה שמבוססת על בטון , אין צורך במנופים, טרקטורים, משאיות בטון וחומרי גלם שהם יקרים וכבדים פי כמה וכמה.
  • ככל שהשנים חולפות והמגמה הירוקה תופסת תאוצה כך גם לתחום הבנייה הקלה נכנסים אלמנטיים סביבתיים.
  • הבנייה הקלה היא ניידת ופשוט להעביר ממקום אחד לשני.
  • הבנייה הקלה מאוד גמישה ברמת התכנון והשינויים הרצויים.
  • בזמן השיפוצים של בנייה קלה ניתן להמשיך לגור במבנה.
  • שיטה זו מדויקת מאוד ומאפשרת העתקת התוכנית הראשונית לתמונת המציאות.


בנייה קלה – בנייה ירוקה

בנייה קלה ובנייה ירוקה אינם אותם המושגים אך לא פעם הם מתפרשים כמקבילות בעקבות היתרונות של שיטת הבנייה הקלה. הבנייה הקלה ידועה בתור בנייה נקייה ששמה דגש על המגמה הסביבתית שתפסה תאוצה בשנים האחרונות. האבק שאופף אתר בנייה בדרך כלל יופיע במידות מעוטות מאוד באתר בנייה קלה ועל כן זיהום האוויר יהיה נמוך גם הוא. גם עצם העובדה שלא יהיה שימוש בכלי רכב כבדים מקלה על זיהום הסביבה. שיטת הבנייה הקלה הפכה לשיטת בניית מתקדמת המשתמשת בטכנולוגיות החדישות ביותר ומסייעת לצמצם עלויות, לצמצם זיהום אוויר ולצמצם משאבי זמן.