למה דווקא בנייה קלה? כל היתרונות


ראשית שיטת הבנייה הקלה באירופה וארה"ב שנוהגות להשתמש לבניית שלד הבית בחומר העץ שהיה מאוד נפוץ. לאחר שהבינו את הסכנות בבניית מבנים עם שלד עץ החלו לשלב חומרים אחרים שיהפכו את המבנה לעמיד יותר ממפגעי טבע כגון מים, אש ורוחות. הבנייה הקלה תפסה תאוצה עם השנים וכיום השימוש העיקרי הוא בשלד אלומיניום או פלדה ולוחות מחומרים קלים שונים. הבנייה הקלה משמשת עבור הקמה של קרוואנים, צימרים, יחידות דיור, כיתות לימוד, עסקים ועוד. הבנייה הקלה לא יקרה יותר בעלויותיה מהבנייה הרגילה אך גוברת עליה ביתרונותיה ועל כן הפכה להיות מבוקשת ביותר בעולם השיפוצים והבנייה. ככל שהזמן חולף השימושים של הבנייה הקלה מתרחבים.

מה הם היתרונות של הבנייה הקלה?


לא בכדי אלפים בוחרים בשיטת הבנייה הקלה מדי שנה. הבנייה הקלה מעמידה יתרונות רבים מאוד שלא ניתן להתכחש להם, הנה חלק מהם:

זמן עבודה – הבנייה הקלה הוא תהליך מאוד מהיר יחסית לבנייה הקונבנציונאלית. מכיוון שאין צורך בטרקטורים ובציוד כבד ומכיוון שהיסודות לבניין מוכנים מראש במפעל ומגיעים מוכנים לאתר העבודה, הליך הבנייה מתקצר משמעותית. לאלו מאיתנו שקצרים בזמן בנייה קלה הוא פיתרון מעולה. ככל שהעבודה קצרה יותר חוסר הנוחות של מחייה באתר שיפוצים או לחלופין מעבר לדירת חברים או משפחה מתמעט גם הוא.


שקט – קל מאוד לזהות אתר בנייה קונבנציונאלי בעקבות הרעש הרב שהוא מפיק בתוכו. כאשר תעברו ליד אתר בנייה קלה לא תשימו לב לרעש. מכיוון שהיסודות נבנים במפעל, השימוש באתר הבנייה יהיה לרוב עם מנוף ולא יווצר רעש של הכנת חומרי הגלם והתקנתם ברעש רב. גם בתום העבודה ישמחו לגלות בעלי דירות שנבנו בשיטת הבנייה הקלה כי קירותיהם אטומים למפגעי רעש והם יוכלו להמשיך וליהנות מהשקט.


ניידות – הבנייה הקלה, בראש ובראשונה, היא בנייה ניידת. השינוע שלה מאוד פשוט ועצם העובדה שחלק נכבד ממנה נעשה במסגרת המפעל מאפשר לה ניידות. בעקבות תכונה זו היא טובה מאוד עבור הקמת קרוואנים ויחידות שדורשות מעבר תכוף כמו מחסנים. עם המצב הפוליטי של מדינתנו בכל ההתחשב בהתנחלויות שהועברו ממקום למקום שיטת הבנייה הקלה היוותה פיתרון טוב ויעיל.


עמידות – הבנייה הקלה אומנם נעשית מחומרים קלים, אך המחשבה לעתיד מאפשרת ליצור מבנה שהוא עמיד מאוד. הבנייה הקלה מתחשבת באקלים הישראלי ומשתמשת בחומרים מבודדים שמונעים התבלות של חומרי הגלם בעקבות חשיפתם למזג האוויר המשתנה.


עלויות ומחירים ידועים מראש – יתרון גדול של הבנייה הקלה הוא העלויות הזולות שלה. חומרי הגלם לא תמיד יותר זולים אך ההתנהלות של הבית ושל אתר הבנייה מורידה עלויות באופן משמעותי. כמו כן המחירים מתוכננים ונקבעים מראש בניגוד לבנייה הקונבנציונאלית שיכולה להעמיד הרבה הפתעות ובלת"מים בדרך.


ידידותית לסביבה – רבים מתבלבלים בין בנייה ירוקה לבנייה קלה בעקבות האלמנט הידידותי לסביבה שהבנייה הקלה מעמידה. השימוש בחומרים קלים והתייעלות אנרגטית לצד התפתחות טכנולוגית והרמת דגל החדשנות מביא את הבנייה הקלה להיות ירוקה ומתחשבת בסביבתה ועל אותו המישור ליצור איכות חיים גבוהה ובריאה יותר לתושבי הבית.


ניקיון – הבנייה הקונבציונאלית יוצרת אבק ולכלוך בעקבות העבודה הרבה המתנהלת בתוך האתר עצמו. הבנייה הקלה היא הרבה יותר נקייה מעצם העובדה שרוב עבודות הבסיס מתקיימות במפעלים טרם הבאתם לאתר הבנייה. בצורה זו אפשר לשמור גם על ניקיון הסביבה ולמנוע זיהום אוויר, אדמה ומים וגם ליהנות מסביבה נקייה.