שיטות שונות בתחום הבניה הקלה


השלד של המבנה בשיטת הבניה הקלה, אשר עשוי מפלדה או מעץ, מוכן לרוב מראש ומורכב באתר הבניה.

בשלד העשוי פלדה, יש שתי אפשרויות. האחת, הייצור הינו ממוחשב ונעשה במפעל, כאשר תוכנה המתבססת על תכנית הבית של האדריכל, מפיקה תכנית ייצור מוטות פלדה, המתאימים לבניית שלד המבנה. האפשרות השניה היא בניית הקונסטרוקצייה בשטח ע"י רתך (מסגר).

כאשר מדובר בשלד עשוי מעץ השיטה היא מודולרית, וישנו סטנדרט המובסס על שיטת הבניה האמריקאית. כאשר מדובר בבניה החורגת מהסטנדרט, נעזרים במהנדס. זוהי שיטה ותיקה יותר ומובנית פחות משיטת בניית השלד מפלדה.

בשלד פלדה, ישנם מספר ספקים היכולים לבצע עבודה כזו בארץ:


קבלני הבניה הקלה שאצלנו באתר מתמחים בכל השיטות ויכולים לתת מענה על פי דרישת הלקוח או האדריכל.

בנוסף יש חברות המתמחות בנושא הקונסטרוקטיבי:

חברת "מייטק" – חברת מייטק המקומית היא שלוחה של חברה בינלאומית בבעלותו של וורן באפט. זוהי חברה מוכרת בתחום הבניה בפלדה ונחשבת אמינה ובעלת ניסיון.

חברת "הארגז תעשיות"– דרך חברה זו לא ניתן להזמין שלד מתכת בלבד, אלא לבנות את כל המבנה מתחילתו ועד סופו. חברה ותיקה ובעלת ניסיון.

"סטילייט" – חברה חדשה יותר יחסית המאפשרת תכנון מודלים תלת מימדיים של בתים וקונסטרוקציות פלדה. ניתן להשתמש גם בחומרים שמביא הלקוח.

החברות שהזכרנו לעיל מייצרות לרוב שלד פלדה מפלדה דקת דופן, אך יש אפשרות לייצר קונסטרוקציות מפלדה עבת דופן. בדרך כלל, קל יותר להשיג שלד מפלדה עבת דופן מייצרנים שונים מחו"ל. לרוב יהיה צורך לחבר את הפאנלים לשלד באמצעות ריתוך, אם כי יש כאלה העושים זאת באמצעות ברגים, כמו חברת בסט טרייל הישראלית. שם מייצרים שלד פלדה עבת דופן באמצעות מכונות ממוחשבות, ומבצעים את ההרכבה עם ברגים.

שלד מעץ


ברוב המקרים, שלד בית עץ יהיה עשוי עץ אורן או עץ לבן, כאשר ישנו סטנדרט בניה להקמתו, המבוסס על שיטת הבניה האמריקאית הוותיקה. בשונה משיטת בניית השלד מפלדה על בסיס תוכנה ממוחשבת, כאן שיטת הבניה היא מודולרית ופחות מובנית.

כאשר מדובר בבניית שלד מבנה מעץ, נלקח מקדם ביטחון גדול יותר. זאת מכיוון שמדובר בחומר טבעי שקשה יותר לחשב את כמות העומסים שיוכל לשאת. לעומת פלדה, שהיא חומר תעשייתי אחיד ולכן קל לחשב את העומסים שהיא מסוגלת להתמודד עימם. כתוצאה מהעובדה שנלקחים מקדמי ביטחון גודלים יותר כדי למנוע כל מצב של טעות, במקרים רבים דווקא שלד עץ יהיה חזק יותר ויעמוד בעומסים רסים יותר משלד מפלדה.

ענף הבניה בעץ הוא בעל ותק של מאות שנים לעומת עשרות בודדות של תחום הבניה בפלדה. לכל אחד יתרונות וחסרונות משלהם. בשנים האחרונות שיטת הבניה בפלדה הופכת פופולרית, אך ישנם גם חסידים מושבעים של בניה מעץ. בבחירה בין השיטות כמובן ישנו תמיד עניין של טעם אישי והעשומראה שונה של מבנה בין השיטות.