בנייה טרומית

בנייה טרומית היא שיטת בניה קלה במסגרתה מורכבים כל האלמנטים של הבניין במפעל ומיוצרים שם ומגיעים לאתר הבנייה מוכנים ומזומנים להרכבה.

הבנייה הטרומית היא אחת השיטות הזולות ביותר להקמת מבנים ולצד זאת היא מעמידה יתרונות רבים, עם זאת היא מייעדת עצמה לסוג מאוד מסויים של מבנים ולא משתווה לבנייה הנורמטיבית. במפעל מיוצרים הרכיבים השונים הנדרשים להרכבת המבנה: קורות, עמודים, קירות, רצפות, תקרות וכו'. קיימים מפעלים המייצרים חדר שלם הכולל רצפה, תקרה פתחי חלונות ודלתות וקירות.

מהם היתרונות של בנייה טרומית?

זמן עבודה

המהירות של בנייה טרומית היא ראשונה בסוגי בנייה הקלה. העובדה שהכל מגיע מוכן למפעל מקצר משמעותית את זמן העבודה. בתים זמניים, קראוונים ומבנים ניידים הם קבוצת מבנים שהדרך הטובה ביותר להכין אותם תהיה באמצעות בניה טרומית. הוספה של קומה לבניין היא גם עבודה שרבים עושים בשיטה זו כיוון והיא מתאימה לפרמטרים של הבניה הטרומית וקצב הזמנים הרבה יותר מהיר מהבנייה הרגילה.

רמת גימור גבוהה

כיוון ורכיבי הבית מורכבים במפעל בתבניות מוכנות מראש רמת הגימור היא מהגבוהות שיש והסיכוי לטעויות הוא מינורי מאוד. החומרים איכותיים וחדשנים ועל כן איכות הבית עולה. המוצר הגמור הוא מדויק, אסתטי ונקי.  

עלויות

בניה טרומית נחשבת לאחת משיטות הבנייה הזולות ביותר. הייצור התעשייתי של חלקי הבנייה, מספר העובדים המועט שלוקח חלק בעבודה ומהירותה מוזילים משמעותית את כל הליך הבנייה. 

ידידותית לסביבה

אתר הבנייה הטרומית הוא הרבה פחות מאסיבי מאתרי בנייה אחרים ויוצר הרבה פחות לכלוך, שימוש במנופים, משאבות ופיגומים. החומרים בהם משתמשים בבנייה הטרומית הם ידידותיים לסביבה.

מהם החסרונות של שיטת הבנייה טרומית?

חוסר גמישות

מכיוון שהכל מובנה ומתוכנן מראש הפן האדריכלי והעיצובי של המבנה פחות. ההרכבה של המבנה היא לא חופשית לחלוטין כיוון והיא נתונה תחת מבנה קבוע הנקבע במפעל.

אטימות

הבנייה הטרומית יכולה להיות בעייתית בכל הנוגע לאטימות מים בעקבות האלמנטים של החיבור באתר הבנייה עצמו. יציקות הבטון בבניה טרומית הן לא חלקות כיוון והם נבנות בחלקים במפעל ועל כן קיימים חריצים קטנים שיכולים לגרום לחלחול מים.

מה השימוש בבנייה טרומית בישראל?

לבנייה הטרומית בישראל יש שימוש רב במיוחד בעקבות המצב הפוליטי של המדינה שדורש לא פעם בנייה מהירה של אוהלי פליטים, קרוואנים, מציאת פיתרונות למתנחלים שנותקו מאדמתם וכן הלאה.

הבנייה הטרומית היא בנייה שמאוד שימושית מבחינת השינוע והניידות שלה. עובדה זו בשילוב העלויות הזולות מאפשרת לבנות קרוואנים, שיכונים ושכונות במהירות. הבתים הללו יכולים להיות ניידים ולהעביר אותם ממקום למקום. אפילו בקום המדינה נעשה שימוש בבניה טרומית לאכלוס העולים החדשים בשכונות הקרוואנים.