בנייה מתועשת

בנייה מתועשת היא תת נישה של תחום "הבנייה הקלה".

כמה נקודות שכדאי לדעת על בנייה מתועשת

 הבנייה המתועשת כוללת בתוכה שיטות רבות שמטרתן לייעל את הליך הבנייה תוך שימוש ביתרונות התעשייה.

הבנייה המתועשת לא דומה כלל לבנייה הטרומית ונראה אלמנטים שלה מתקיימים כמעט בכל בית בישראל.

במסגרת הבנייה המתועשת עושים ייצור סדרתי של מרכיבי הבניין השונים באתר הבנייה עצמו. בטכנולוגיה חדישה על דגש התעשייתית שמטרתה להגביר את הקצב ולייעל אותו תוך רצון להגדיל במקביל גם את איכות הבנייה.

מבנים שהם בעלי תבנית חוזרת יכולים להשתמש בבנייה המתועשת כזולה והיעילה ביותר.

שיטת הבנייה המתועשת הולכת ומתפתחת עם השנים ומנסה להתאים עצמה לדרישות העכשוויות.

הבנייה המתועשת מאופיינת ומוכרת במהירות ההרכבה שלה בעקבות ההכנות שעשו טרם לכן במפעל.כך למשל חיפוי קירות עושים בתבנית מרכש ומרכיבים אותה באתר הבנייה.לוחות הבנייה למשל מגיעים בגימור סופי ומוכנים להרכבה ועל כן אין צורך לבזבז זמן באתר הבנייה על עבודות טיח.

כיצד התפתחה הבנייה המתועשת?

הבנייה המתועשת החלה את צעדיה הראשונים עם המהפכה התעשייתית בסוף המאה ה18 שהביאה את עידן עבודת הכפיים לקיצו והחלה בהפעלת מכונות ועבודה תעשייתית. התפתחות של מפעלים שהחלו לתת תפוקה רבה הביאה לבנייה ענפה מאוד של מבנים שאמנם לא היו ייחודיים בעיצובם ובארכיקטטורה שלהם אך נתנו מענה לדרישת דיור. המהפכה התעשייתית הביאה לשינוי משמעותי בעולם הבנייה וכיום הרמת מבנה היא לא סבוכה וקשה כמו שהייתה בימים עברו בהם נעשתה העבודה בכפיים. הבנייה התעשייתית העניקה אופציה מהירה, קלה וחסכונית להקמת מבנים ועל כן הפכה להיות נפוצה בעולם כולו עד עצם היום הזה. הבנייה המתועשת היא זולה משמעותית מבנייה רגילה ועל כן הפכה להיות פופולארית מאוד והשימוש בה הוא נרחב מאוד על אף החיסרון העיצובי שלה.

מהם היתרונות של בנייה מתועשת?

הבנייה המתועשת מעמידה יתרונות רבים שהופכים אותה לפופולארית מאוד ושימושית בכל סוג בנייה, בין אם מדובר בבנייה ירוקה, בנייה מודולרית או בנייה טרומית. נפרט את היתרונות העיקריים של בנייה מתועשת להלן:

שינוע

הבנייה המתועשת היא ניידת ופשוטה לשינוע. בעקבות יתרון זה היא שימושית ויעילה לבניית מבנים שהמגורים בהם קצרים או שנדרשת ניידות שלהם לעיתים תכופות כגון – מחסנים, מבני מגורים לצד אתרי בניה, משרדים.

ידידותית לסביבה

הבנייה המתועשת ידועה בכך שהיא נקייה ועל כן יש הסוברים כי היא המקבילה של "בנייה ירוקה" למרות שהיא שונה במהותה. בבנייה התעשייתית אין פסולת רבה וחומרי הבנייה לא מזהמים.

זמן עבודה קצר

תהליך הבנייה התעשייתית הוא דיי קצר ונארכת חודשים ספורים אודות להכנות הקודמות והתוכנית המוגדרת מראש המאופיינת למבנים אלו.