חומרים לבנייה

חומרים לבניה קלה: מידע מקצועי, חברות ובעלי מקצוע

הבנייה הקלה הפכה להיות אחת מטכניקות עבודות הבניין הנדרשות והנפוצות ביותר אודות ליתרונות הרבים שהיא מעניקה לסביבה ולאיכות החיים של הדיירים כאחד.

הבנייה הקלה מתבססת על שימוש בחומרי גלם ידידותיים לסביבה ושיטות עבודה וטכנולוגיות ששואפות לחדשנות, יעילות וחיסכון אנרגטי.

בעקבות ההשפעה הידידותית של הבנייה הקלה על הסביבה יש המתבלבלים בין בנייה ירוקה לבנייה קלה, ועל אף הקשר שיש בין השתיים מדובר בעולמות שונים. בעוד הדגש בבנייה הירוקה הוא על הסביבה ואקולוגיה, בבניה הקלה הדגש הוא על שימוש בחומרים קלים וטכניקות עבודה מהירות.

תחת נישת הבנייה הקלה ניתן למנות את הבניה הטרומית והבניה המתועשת המתבססות על ייצור חלקים נכבדים מן הבית במפעל והרכבתם בשטח ובכך לחסוך זמן רב, ידיים עובדות ולצמצם עלויות.

חומרי הגלם של הבנייה הקלה הולכים יד ביד עם השמירה על הסביבה.

באילו חומרים נהוג להשתמש בבנייה קלה?

משתמשים במגוון רחב של חומרי גלם לבנייה הקלה, נפרט רק חלק עיקרי שבהם:

construction-19696_640

עץ

 אחד החומרים הידועים ביותר בשיטת הבנייה הקלה הוא עץ. השימוש בעץ מאפשר לבנות מבנה שלם בזריזות, כל עוד השימוש הוא בעץ עמיד ואיכותי אז הבית יהיה עמיד מאוד. שיטה זו מוכרת מאוד בארה"ב ובישראל לא נהוג לבנות מסגרת של בית מעץ.

abstract-18906_640

אלומיניום 

 לוחות אלומיניום גם הן בעלות שימוש בבנייה הקלה. לוח אלומיניום מורכב מפלטות של אלומיניום עם קלקר במרכז שמשפר את העמידות שלו ואת יכולות הבידוד שלו. באלומיניום נהוג להשתמש עבור דקורציה, משקופים, דלתות, חלונות ועוד.

stairs-1715618_640

פלטות גבס 

 אחד החומרים היותר מוכרים בעולם הבנייה קלה הינו הגבס. פלטות הגבס, בדומה לפלטות הבטון, מיוצרות במפעל ומגיעות לאתר הבנייה מוכנות להרכבה. בפלטות הגבס משתמשים בפנים הבית בלבד אך השימושים באלו רבים מספור. ניתן לחלק את פלטות הגבס לשלוש סוגים עיקריים: פלטות גבס לבנות שהן סטנדרטיות, פלטות גבס אדומות שהן חסינות אש ופלטות גבס ירוקות שהן חסינות מים. הגבס הוא חומר שמאוד פשוט לעבוד איתו וניתן להקים קירות ביום אחד אודות לתכונת הגבס להתייבש במהרה. בגבס הירוק והאדום מוסיפים חומרים שמסייעים לשפר עמידות ולתת תכונות מוגברות לגבס.

holocaust-1621728_640

פלטות בטון 

בתחום הבנייה הקלה נוצר שימוש רב בפלטות בטון המיוצרות במפעל ומגיעות מוכנות להרכבה באתר הבנייה עצמו. השימוש בפלטות הבטון מתאים הן לפנים הבית והן לחוצו. קיימים סוגים שונים של פלטות בטון וככל שהשנים חולפות הטכנולוגיה שלהם מתפתחת והן נהיות עמידות ומשופרת יותר. קיימות פלטות בטון המשולבות עם רשת שנותנת לבטון יותר גמישות ומונעות סדקים. 

wood-3297117_640

לוח פנל מבודד

 לוח המורכב מ3 שכבות: פח צבוע לבן, קלקר ושכבת פח נוספת. חומר זה משמש עבור הרכבת קירות קלים. התקנה של לוחות אלו לא יוצרת יותר מדי לכלוך, ההובלה פשוטה כי מדובר בחומרים שהם פיזית קלים. יתרונות הבידוד מסייעים להשתמש בחומר זה בדלתות, חלונות וכן עבור דקורציה ואסתטיקה פנימית של הבית.