בנייה מהירה – איך עושים את זה?


אם בעבר לבנות בית היה פרויקט ענקי שלוקח זמן רב היום ניתן להקים בית שלם בחודשים ספורים אודות לשיטת הבנייה הקלה שהפכה להיות פופולארית במיוחד. הבנייה הקלה הינה שם כולל למגוון רחב של שיטות בנייה המתבססות כולם על מאפיינים משותפים – חומרי גלם קלים וידידותיים לסביבה, הליך עבודה נקי ואסתטי, ידיים עובדות מועטות, מחירים זולים יותר, טכנולוגיה גבוהה יותר וייצור מראש של מרכיבים מסויימים במפעל והבאתם לאתר הבנייה והרכבתם. הבנייה הקלה, אודות לכל היתרונות שלה, היא בנייה מהירה מאוד וזה אכן אחד הכינויים שהיא זוכה להם.

האם בנייה מהירה היא בנייה זולה באיכותה?


לפעמים יש אסוציאציה שגויה למילה "בנייה מהירה" והיא מתפרשת כעבודה חפיפניקית ולא רצינית, אך ההפך הוא הנכון – הבנייה הקלה מציעה עבודה איכותית וברמת ביצוע גבוהה מאוד בזמן עבודה קצר. זמן העבודה הקצר הוא אודות לשלד, הקונסטרוקציה של הבית, שבשיטת הבנייה הקלה מוכן מראש או בא בחלקים שפשוט וקל להרכיב באתר הבנייה בעוד באתרי הבנייה הרגילים בונים את השלד מההתחלה ולרוב מבטון, חומר שזמן ההכנה וההתייבשות שלו ארוך יותר.

מה היתרונות של בנייה מהירה?


בנייה מהירה בראש ובראשונה מקצרת את זמן העבודה באופן משמעותי וחוסכת הרבה כאבי ראש והימרחויות חסרות טעם.


הבנייה המהירה חוסכת כספים רבים אודות לזמן העבודה הקצר שלה, חומרי הגלם שמתייבשים מהר, כוח האדם המצומצם ורכיבי בית שמוכנים מראש במפעל ומובאים לאתר הבנייה.


הבנייה המהירה מוכרת כשיטת בנייה ירוקה ששומרת על מפגעי איכות הסביבה. רמת זיהום האוויר והמים פחותה משמעותית מאתרי בנייה רגילים. כמו כן הבנייה כולה שואפת להפוך את המבנה לירוק גם בתפקודו העתידי בתום הליכי הבנייה. כך משלבים מערכות חסכוניות למים, מאירים בתאורה טבעית וחוסכים בחשמל וכו'.


רמת הבידוד בבנייה מהירה התגלתה כיעילה יותר וברמה גבוהה מהבנייה הרגילה. הבידוד הוא גם ברמה התרמית וגם האקוסטית.


אילו סוגי עבודות בנייה מהירה קיימות ומאושרות?


בכדי לבצע פרויקט של בנייה מהירה חברת הקבלן והמדינה צריכה לאשר זאת. קיים מגוון רחב של סוגי עבודה מהירה, להלן מספר דוגמאות:

בניית מעטפת

שיטה זו יכולה להביא להקמתו של בית פרטי בתקופה של כחצי שנה אם לא פחות. במסגרת זו בונים מעטפת של מבנה העשויה מבלוקי קלקר עם יציקות בטון בתוכם. יציקות הבטון הן החלק הסבוך ביותר בפרויקט שכורך הכי הרבה זמן בעוד כל שאר ההליכים הם פשוטים יותר וגוזלים הרבה פחות זמן. בניית מעטפת יוצרת בידוד תרמי ברמה גבוהה אודות לשימוש בקלקר – חומר מבודד מספר אחת. מהירות העבודה מסייע לחסוך כספים רבים.


בנייה טרומית

טכניקת בנייה זו מתבססת על הכנת מרכיבי הבית ברמת הקירות, תקרות ויחידות חדר שלמות במפעלים והבאתם לאתר הבנייה והרכבתם שם. הרעיון הבסיסי של בנייה זו מקצר את זמן העבודה באופן משמעותי. הגמישות בפרויקטים כאלו היא מינימאלית אך למבנים מסויימים זה יכול להיות פיתרון טוב, במיוחד כשקצרים בזמן מדובר בטכניקת בניה מהירה מעולה.


בית עץ

ניתן לבנות בית מקונסטרוקציית עץ ב4 חודשים. יש לקחת בחשבון כי עץ הוא לא חומר הכי עמיד לבניית שלד שלם של הבית ועל כן בימינו משתמשים בחומרי גלם נוספים כגון אלומיניום, טיח וגבס בכדי לחזק את המבנה הקיים.